ניהול תוכן: 5 מפתחות זהב מעולים שיעזרו לכם לשמור על איזון בין העסק והבית (ולמצוא מחדש את השפיות)

השבוע, פנו כמה מתלמידותיי בקורס "ניהול תוכן למקצוענים" בבקשה להתחיל את השיעור הקרוב מאוחר מהרגיל, כדי שיוכלו להלביש את הילדים בבוקר לקרנבל פורים, וללוות אותם עם מצלמה ביד והמון גאווה בלב. לצערי, לא ניתן היה לדחות את השיעור (וממש לא נורא, כי כל השיעורים של הקורס מוקלטים און ליין ועומדים לרשות התלמידים 24/7), אבל זה הביא אותי לחשוב על השילוב הבלתי אפשרי, לעתים, בין המחויבויות שלנו לעסק לבין המחויבויות שלנו למשפחה, לחיים הפרטיים ולעצמנו. נשמע לכם מוכר? האם גם אתם מג'נגלים בין מטלות העסק לבין דרישות החיים, מתקשים למצוא את שביל הזהב בין השניים, ועל הדרך משלמים מחיר יקר של כאב לב, תחושת החמצה, לילות ללא שינה וימים של סטרס ותסכול? במאמר שלפניכם הכנתי לכם 5 מפתחות זהב שיעזרו לכם לשפר את האיזון בין העסק והחיים הפרטיים. מוזמנים לקרוא, ליישם ולשתף.

מחקרים רבים מוכיחים שהשילוב בין בית ועבודה הולך ונהיה יותר ויותר קשה ומעיק. לפי המחקרים, כ-38% מהצעירים בני דור ה-Y מוכנים אפילו לעקור לארץ אחרת, בניסיון להגיע לאיזון מוצלח יותר בין העבודה והחיים הפרטיים.

אלא שעם קצת תשומת לב ומודעות, ניתן למצוא פתרונות הרבה פחות רדיקליים ולא פחות אפקטיביים לבעיה. בזה בדיוק עוסק המאמר שלפניכם, שבו גייסתי עבורכם 5 מפתחות זהב יעילים מארגז הכלים האישי שלי, שיעזרו גם לכם לשמור על איזון אפקטיבי יותר בין העסק לבין הבית והמשפחה. 

מפתח זהב מעולה מס' 1 לאיזון: הגדירו לעצמכם יום יום מטרות בנות השגה

רוב האנשים שאני פוגשת עובדים בצורה לא מתוכננת. ביום טוב זה נראה כמו שליפות מהמותן. ביום טוב פחות זה עובר למוד של כיבוי שריפות. התוצאה בשני המקרים זהה: המון עומס, שמתורגם לדחיינות, שיוצרת תסכול, שגורם לירידה בתפוקה, שמוביל לעומס… וחוזר חלילה – מעגל שוטה של ירידה באפקטיביות וזינוק בסטרס. כדי להרגיע – חייבים לעבור לעבודה בשיטת "פרה-פרה".

איך עושים את זה?

  • הגדירו לעצמכם כל בוקר כמה מטרות נקודתיות קטנות והתמקדו בהשגתן. מהר מאוד תגלו שאגורה ועוד אגורה מצטרפות לחשבון גדול
  • כדי שהקסם יעבוד, רשמו לעצמכם רק 2-3 מטרות כל יום. ברגע שתבצעו אותן – תרגישו שעשיתם את היומית. כל היתר כבר ירוץ כמעט מעצמו

לטכניקה של עבודה בצעדים קטנים ומצטברים קוראים קאיזן, וזו הדרך הטובה ביותר להתגבר על תחושת ההצפה ולוודא שהמוח שלכם משתף פעולה ברצון, ולא מעביד אתכם שעות נוספות, על חשבון שעות הבית והמשפחה.

מפתח זהב מעולה מס' 2 לאיזון: תנו לעצמכם רשות לשנות את כללי המשחק

כשהייתי בצבא, היו ישיבות מטה הגדוד נקבעות לשעות הקטנות של הלילה, ומפקדים טרוטי עיניים היו מתעפצים בתוך אוהל המג"ד אפוף עשן הסיגריות. איך ניצחנו במלחמות? אלוהים יודע… אחר כך, כשפתחתי משרד ביתי, אמרו המומחים שאסור לשים מכונת כביסה כי עבודה זה עבודה… הפעם, כבר יכולתי לסרב פקודה, ובניתי לי סביבת עבודה שתומכת בי ובהעדפות הנוחות שלי. וגם אתם יכולים.

איך עושים את זה?

  • כל בוקר הוא מירוץ מסויט בין הילדים, הבית, ההתארגנות האישית והמחויבות להגיע לעסק בשעה "מקובלת"? שנו את חוקי המשחק! קבעו לעצמכם את שעות העבודה שמתאימות לכם.
  • ומי יענה ללקוחות? תקשרו את שעות הפעילות החדשות ללקוחות, ותנו להם חלופות נוחות להשאיר הודעות, לקבל מענה וליהנות משירות נינוח ורגוע. גם הם יעריכו זאת.

אתם לא חייבים להשתתף בעל כורחכם במירוץ העכברים, רק כי כך מקובל או "כך עושות כולן". העסק שלכם צריך לשרת אתכם, ולא להשתלט לכם על החיים. בעסק, בדיוק כמו בבית, ההצלחה שלנו לא נמדדת בזמן ההשקעה אלא באיכות התוצאה. וההנאה שלכם היא מרכיב מאוד חשוב בדרך לשם.

מפתח זהב מעולה מס' 3 לאיזון: הרשו לעצמכם להתנתק לפעמים מהמירוץ

עד לא מזמן, בבסיס פירמידת הצרכים של מסלו עמדו הצרכים הקיומיים הכי-הכי, כמו: מים, חמצן, מין ואוכל. אלא שלאחרונה נוסף לפירמידה הבסיס הקיומי האמיתי של חיינו: wi fi… כולנו שבויים של התקשורת החדשה, והמיילים מהעבודה רודפים אחרינו לחופשה, לשעות המשפחה ואפילו למיטה (ולשירותים…). רוצים להחזיר לחיים את השפיות? התנתקו!

איך עושים את זה?

  • מבלים עם משפחה וחברים? אל תוציאו את הסמרטפון בכלל מהתיק, וליתר ביטחון השתיקו אותו, שלא תתפתו לצרצורים…
  • החלטתם על זמן איכות לעצמכם? כבו את כל המכשירים האלקטרוניים סביבכם. אם תפרוץ מלחמה – כבר תדעו. ואם לא – העולם יסתדר בלעדיכם שעה-שעתיים. יותר טוב: אתם תסתדרו בלעדיו!

מאמינים שאתם יכולים לג'נגל בקלילות בין לבין? שהעבודה לא תוכל להסתדר רגע אחד בלעדיכם? שזה רק רגע, ולמה עושים מזה כזה עניין? סיבה מצוינת לאמץ את שני העקרונות מלמעלה, וכמה שיותר מהר.

מפתח זהב מעולה מס' 4 לאיזון: סגרו זמן מיוחד ביומן רק בשבילכם

זוכרים את ההנחיות לשימוש במסכות חמצן בטיסה? היה ואתם מלווים בילדים – קודם כל עליכם לשים את מסכת החמצן עליכם, ורק אחר כך להלביש את המסכה לילד. והסיבה היא, שכדי שתוכלו לעזור לילד שאתכם, עליכם לדאוג תחילה לעצמכם. אותו עקרון עובד גם בחיים האמיתיים. כדי לנהל, לקדם, להיות פוריים ואפקטיביים – יש לסגור ביומן זמן איכות שכולו שלכם, ולהתייחס אליו במלוא הרצינות והמחויבות.

איך עושים את זה?

  • קודם כל מחליטים על הפעילויות שיסבו לכם כיף, ירעננו לכם את הראש וימלאו אתכם יצירתיות והתלהבות
  • ואז – מתחייבים וסוגרים יומן: חצי שעה לצעדת בוקר, חצי שעה להפסקת צהרים הרחק מהמחשב (גם העיניים שלכם יכירו לכם תודה), שעתיים בערב לחזרת מקהלה… כל אחד – ומה שעושה לו את זה.

זמן "אנחנו" לא רק ימלא אתכם באנרגיות שדרושות לכם כדי לנהל את העסק ולהוביל אותו לצמיחה ושגשוג, הוא גם ייצור עבורכם גבולות ברורים בין זמן העסק לבין הזמן האישי שלכם, שכל כך קל למסמס אותו, במיוחד כשהמשרד נמצא בבית… 

מפתח זהב מעולה מס' 5 לאיזון: אל תשכחו לפנות זמן גם לחברים ומשפחה

רן פקר, מגדולי הטייסים שקמו למדינת ישראל, אמר פעם, שמי שאין לו זמן לחברים, כשיש לו זמן – אין לו חברים. וכולנו מכירים גם משפחות שהתפרקו כשהמחויבות לעסק השתלטה על מרחב המחיה… המשפחה והחברים הם מערכת הגיבוי שלנו. הם מחברים אותנו לקרקע והם שם, כשאנחנו צריכים עזרה, תמיכה ועצה טובה. אל תוותרו עליהם.

איך עושים את זה?

  • לפני שאתם מתנפלים עליי – לכו ליומן וסגרו "זמן איכות" עם המשפחה (משישבת בגליל ועד קפיצה מתוקה לגלידריה השכונתית)
  • ועכשיו – הרימו טלפון לחבר או חברה, וסגרו ביומן פגישה לקפה וענייני כל מיני.

על פי מחקרים, כ-46% מבעלי העסקים מדווחים שדרישות העסק מפריעות לחיי המשפחה והבית. אם תלמדו לשלב ביום יום גם זמן משפחה וחברים – תרוויחו פעמיים: גם תפחיתו את רמת הסטרס בעבודה וגם תשפרו את מערכות היחסים שלכם עם היקרים לכם.

בשורה התחתונה:

עולם העסקים התובעני רץ קדימה וכולנו נאלצים לרוץ אתו, ולהקריב על הדרך כמה מהדברים החשובים שמרכיבים את חיינו, כמו: משפחה, חברים, תחביבים, וזמן איכות משלנו.

כמו שיכולתם ללמוד מהמאמר, גם בסביבת עבודה תובענית ומאתגרת, אפשר וחשוב לייצר זמן פרטי – לעצמנו וליקרים לנו. הגדרת מטרות ברורות, כיפוף של כללי המשחק המקובלים, התנתקות מבוקרת וסגירת יומנים גם לדברים שאינם קשורים לעסק ו/או לעבודה – הם רק חלק מהטקטיקות שיאפשרו לכם לשלב בין העולם העסקי והפרטי בצורה הרבה יותר טובה ונעימה – לשני הצדדים.

מציאת שביל הזהב בין זמן עבודה לזמן אישי הוא לא עניין של מה בכך, ואין כללי אצבע מוגדרים שמתאימים לכולם. אבל, אם רק תעצרו לרגע את המרוץ, ותנסו למצוא את הכלים והכללים שעובדים טוב בשבילכם, גם אם יהיו לכאורה קטנים וחסרי משמעות, תצליחו בסופו של דבר ליצור את השינוי הגדול – גם בסביבת העבודה שלכם וגם באיכות החיים והרווחה האישית שלכם, ושל הסובבים אתכם.

עכשיו אתם

חלקתי אתכם 5 מפתחות זהב לאיזון בין העסק והחיים הפרטיים. עכשיו הבמה כולה שלכם. איזה עוד מפתח חשוב ומועיל תוכלו להוסיף מניסיונכם, כדי לעזור לבעלי עסקים שמג'נגלים בין העסק והמשפחה, למצוא את שביל הזהב בין השניים? אנא, שתפו את תגובותיכם פה, למטה, כדי שכולנו נוכל ללמוד ולצמוח.

הצעד הבא שלכם להצלחה

אהבתם? שתפו עם החברים. רוצים עוד? הקליקו עכשיו על הקישור והורידו עכשיו את "המדריך השלם לניהול תוכן למקצוענים" עם 38 עמודים מלאים בידע מועיל, כלים מעשיים, עצות טובות וטיפים שיעזרו לכם לכתוב תוכן אפקטיבי ומושך לקוחות (ולעבוד הרבה פחות) – באהבה ממני ולגמרי בחינם: 

About עידית נעמן
עידית נעמן היא מורת דרך להגשמת מטרות, שמלמדת בעלי עסקים להשתמש בידע המקצועי שלהם כדי למשוך יותר לקוחות והכנסות. שיטת השיווק שפיתחה משלבת בין תוכן, NLP וכלים מתקדמים של מוטיבציה, בדרך לעשייה שיווקית אפקטיבית. בתכנית "ניהול תוכן למקצוענים" תבנו תוך 14 שבועות בלבד תשתית תוכן מושלמת לשיווק העסק שלכם. לכל הפרטים ולהצטרפות מיידית לקורס - לוחצים עכשיו על הקישור "מזנקים להצלחה"

אין תגובות עדיין

השאר תגובה